Aleksander Wielki
Wspominając o Aleksandrze nie możemy zapomnieć o jego ojcu Filipie II, postaci byc może mniej kontrowersyjnej niż jego syn i trochę pomijanej przez historię, niemniej w mojej opini to wielki wódz i mąż stanu. Człowiek, który w ciągu kilkudziesięciu lat z chłopskiej i słabo zorganizowanej, uzależnionej od wpływów greckich polis Macedoni, uczynił pierwszą potęgę basenu morza Śródziemnego. Jako młody chłopiec przebywał w formie zakładnika w greckich Tebach gdzie podpatrywał największych polityków i strategów IV w p.n.e, czyli dowódzców związku beockiego Epaminondasa i Pelopidasa, reformatorów greckiej sztuki wojennej we wspomnianym okresie, zycięzców Spartan spod Leuktrów i Mantinei. Po powrocie do kraju w bardzo szybkim czasie zjednoczył królestwo Macedoni tocząc zwycięskie wojny z Ilirami, Trakami, greckim związkiem Chalkidyckim oraz związkiem Ateńskim. Poszerzył granice kraju, budował nowe miasta do których przesiedlał macedońskich górali, zaczął bic własną monetę, zreformował gospodarkę i przede wszystkim stworzył podstawowe narzędzie sukcesów Aleksandra Wielkiego czyli nowoczesną zmodernizowaną armię typu macedońskiego. Armię, która była podstawą jego sukcesów na półwyspie bałkańskim, następnie pod Aleksandrem, diadochami i późniejszymi władcamu Macedonii zapewniała triumfy Macedończykom, której kres świetności położyły dopiero w II w p.n.e legiony rzymskie.
Bez swietnego zaplecza gospodarczo-społeczo-militarno-politycznego będącego spóścizną Aleksandra po śmierci Filipa, nie byłby on prawdopodobnie w stanie dokonać tego czego dokonał. Paradoksalnie starozytni Grecy nigdy nie uznali Makedones jako swoich pobratymców, uważali ich za barbażyńców mimo, iż Macedończycy najprawdopodobniej zaliczali się do północnych plemion greckich. To Filip zadał również zjednoczonym Grekom (Beoci, Ateńczycy, Achajowie i inni) klęskę pod Cheroneą w 338 r p.n.e, którą to datę mozna uznać za kres niepodległości starożytnej Grecji w ówczesnym mniemaniu niepodległości.
Paradoksalnie obecni Grecy uważają się za spadkobierców historycznej nazwy Macedoni, podczas gdy ich przodkowie toczyli wiele krwawych wojen z Macedończykami, aby uwolnić się spod ich jarzma aniołek.


  PRZEJDŹ NA FORUM