Dojazd do Grecji autem
Może się uda i koledzy dopiszą przydatne informacje bez podawania cen (to się zmienia co roku)
Poniżej blog i sugestie osoby pokonującej te trasy wielokrotnie (ale opisane w 2010 roku):

http://www.simons.pl/nasze-podroze/25-grecja/78-jak-jechac-do-grecji-samochodem

Na całej trasie wystarczy nasze "krajowe" prawo jazdy.
Do 2013 na granicy Serbii i Macedonii wymagali zielonej karty (radzę pamiętać przy przedłużaniu umowy ubezpieczenia auta, w niektórych firmach jest to darmowy dodatek do ubezpieczenia)

Winiety (Słowacja, Węgry, Czechy Austra) można zakupić na granicy w budkach/kantorach.
Lub na stacjach benzynowych po przekroczeniu granicy.

Można kupić na stronie PZM-otu zawczasu jak ktoś nie chce być zmuszony do postoju na granicy lub przymusowego tankowania zaraz za granicą

Winiety na Wegry obowiązują na autostrady. Jak ktoś jedzie np. Rzeszów-Miskolc gdzie nie ma autostrad to nie potrzebuje winiety na Węgry.

Serbia, Macedonia, Grecja - bramki. Dobrze mieć jakieś drobne EUR-o (-tki, 10-tki, bilon)
Jest 1000 stron wątku o tym czy lepiej wymienić na dinary i płacić czy EUR-o.

Róznice nie są istotne aby się przejmować tym na wakacjach.

Moja rada: jesć jak się jest głodnym (wypatrywać jakiś przybytków z jedzeniem)
Tankować - jak bak pusty lub jaki kto ma przyzwyczajenia

Zarówno jedzenie i paliwo nie powinno być planowane z mapą.
Ja stacje wybieram ... duże oczko I takie gdzie nie ma paliw BIO

Noclegi warto zaplanować ale z rozsądkiem a nie po 14 godzinach jazdy tylko wziąć pod uwagę czas wskazany przez nawigację plus dodatkowy czas na stacje/jedzenie.

Można równiez próbować nocować "z biegu" lub jak co poniektórzy - drzemka na parkingu na stacji benzynowej

Mam nadzieję, ze koledzy uzupełnią merytorycznie temat

WARTO:

Przy wznawianiu ubezpieczenie auta:
- zapytać się o zieloną kartę (w niektórych firmach będzie za darmo)
- rozszerzyć assistance (czasem to 100 PLN więcej) a np. daje to holowanie do 2 tys EUR
- można wymagać holowania i naprawy w PL, oraz auto zastępcze na czas holowania i naprawy, transport do PL, hotel, itp, itd)

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Ze względu na odległość (1800 - 2500 km - w zalezności od regionu PL i regionu GR) rekomenduję zrobienie rachunku czasowego (czas dojazdu/czas urlopu) i rozpatrzenie:

a) samolot ( http://www.ryanair.com/pl lata na Kretę(Chania) i do Salonik - sugeruję wykorzystać na MAX-a bagaż podręczny i nie brać za dużo rzeczy - dostęp do pralki zawsze się znajdzie a w lato jest ciepło i w dzień i w nocy/ można też sprawdzić LOT lub Aegan - może być drożej ale więcej bagażu w ramach biletu). Auto można wynająć na miejscu na kilka dni

b) prom - nie skróci podróży ale można potraktować jako hotel który się przemieszcza. W-wa Triest to tylko 12 godzin spokojnej jazdy a potem można wysiąść w Igumensie lub Patra (Peloponez). Opłaca się brać prom w obie strony bo bilet powrotny kosztuje 50% taniej jak bierzemy w pakiecie. Jak ktoś ma paliwożerne auto (> 9l/100) i rozkłada prowadzenie na max 8-10 godzin dziennie i planuje noclego to prom może być dobrą alternatywą. wątek o promach. www.ferries.gr jeden z agentów promowych. Aby poznać ceny trzeba przejść przez wszystkie etapy rezerwacji. UWAGA w kabinach dzieci mają zniżki przy płacących rodzicach. Przy rodzinie 2+3 znacznie taniej wyjdzie kabina 4-osobowa w której umieścimu dwoje dorosłych i dwoje dzieci a trzecie dziecko na decku. Pierwsze dziecko będzie taniej a drugie w kabinie czesto za free. Jak przy rezerwacji podacie jedną dorosłą i trójkę dzieci w kabinie to wyjdzie drożej ...


  PRZEJDŹ NA FORUM