Wędkarstwo w Grecji - zezwolenia, przepisy, łowiska itd.
W wędkarskim slangu odległość od spławika do haczyka określa się słowem "grunt", "ustawienie gruntu" to modyfikacje tej odległości czyli faktycznie głębokości na jakiej będzie znajdowała się przynęta.

ad.1. Tak, większość gatunków pobiera pokarm z dna, gdyż jadalne kąski przeważnie są cięższe od wody i zgodnie z prawami fizyki opadają na nie. Podczas silnego falowania czy prądów woda podrywa je i przemieszcza, ale i tak opadają.
Wynika z tego, że przynęta powinna znajdować się na dnie lub tuż nad nim, jeśli struktura może powodować ukrycie przynęty np. w jakiś szczelinach.
Ruch przynęty działa wabiąco na ryby i prowokuje je do pochwycenia "uciekającego" pokarmu, delikatne przemieszczanie się zestawu w łowisku jest wskazane.
Jeśli zestaw zostaje znoszony i a jakimś miejscu zaczepia o przeszkodę można w tym miejscu troszkę podciągnąć zestaw do góry co spowoduje, że opadnie za przeszkodą, jeśli nie jest zbyt duża. Albo wyciągamy wszystko z wody i zarzucamy ponownie w miejsce, gdzie zaczynaliśmy łowienie, po zniesieniu zestawu w miejsce przeszkody powtarzamy czynności, takie aktywne wędkowanie jest ciekawe i skuteczne.
Warto wcześniej sprawdzić jak wygląda dno w ewentualnym łowisku, szczególnie jak jest możliwość skorzystania z łodzi.

ad.1a. Niektóre gatunki ryb, np. kefalos ( cefal lub mullet w j.pl ) bardzo dobrze biorą na przynętę umieszczoną na powierzchni wody lub tuż pod nią.

ad.2. Taki z korpusem zanurzonym i wystającą nad wodą antenką będzie lepszy, moim zdaniem.


  PRZEJDŹ NA FORUM