Plac Syntagma
Ateny, atrakcje, wycieczka, zwiedzanie
Plac Syntagma gr. Πλατεία Συντάγματος (Platia Syntagmatos) centralny, duży plac w Atenach, położony przed neoklasycystycznym budynkiem Pałacu Królewskiego, w którym od 1934 roku mieści się grecki Parlament .

Nazwa placu nawiązuje do ogłoszonej w tym miejscu przez króla Ottona I w dniu 3 września 1843 roku pierwszej greckiej Konstytucji, wymuszonej przez powstanie niezadowolonego z rządów wojska, wspartego przez ateński lud, żądających zwołania Zgromadzenia Narodowego i ogłoszenia Konstytucji.

Plac został zaprojektowany i zbudowany w pierwszej połowie XIX w. po przeniesieniu stolicy niepodległej Grecji z Nafplio do Aten i nosił nazwę Placu Pałacowego.



W nowożytnej Grecji i Atenach odgrywa ważną rolę zarówno historyczną jak i w życiu społecznym i politycznym kraju.
Stanowi centrum komunikacyjne miasta, pod placem zlokalizowana jest stacja metra Syntagma, na której przecinają się dwie linie metra, z okolicznych przystanków odjeżdżają autobusy i trolejbusy wielu linii.
Przy placu zlokalizowany jest również końcowy przystanek linii autobusowej X95 łączącej port lotniczy z centrum miasta, stąd też zaczyna się linia tramwajowa łącząca centrum z dzielnicami nadmorskimi.
Blisko stąd do większości miejsc będących turystycznymi atrakcjami greckiej stolicy, jest dobrym punktem startowym do zwiedzania miasta.

W najwyżej położonej części placu, tuż u podnóża gmachu Parlamentu, znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, symboliczne miejsce upamiętniające wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę w długiej historii Hellady.



Przez cały rok, całą dobę, przy Grobie pełnią honorową wartę Ewzoni, żołnierze greckiej reprezentacyjnej formacji wojskowej, ubrani w charakterystyczne mundury, których każdy element ma wymowę symboliczną.





Ewzoni, nazwa po grecku oznacza „dobrze przepasani”, wywodzą się z oddziałów piechoty górskiej, które w okresie walk o niepodległość Grecji zasłużyły się walecznością i odwagą.
Obecnie tak nazywani są żołnierze Gwardii Prezydenckiej, poza wartą przed GNŻ, pełnią straż przed Pałacem Prezydenckim, przed swoimi koszarami na tyłach Parlamentu, biorą udział podczas parady w dzień święta narodowego 25 marca, asystując podczas oficjalnych wizyt głów państw, wieszają i ściągają flagę narodową na Akropolu.

Warta przed GNŻ zmienia się co godzinę, odbywa się wtedy mały pokaz musztry, poza tym żołnierze stoją nieruchomo, zmiana pozycji może nastąpić co 30 minut.
Ewentualnych poprawek przy umundurowaniu czy otarcie potu z twarzy dokonują żołnierze pełniący funkcje pomocnicze. Sprawują oni również nadzór nad licznymi turystami, którzy chcą sfotografować się z wartownikami lub nawet ich dotknąć.



W każdą niedzielą o godzinie 11-tej odbywa się paradna zmiana warty z większym pododdziałem i oprawą muzyczną.





Do południowego skraju wyżej położonej części placu przylega Ogród Narodowy, duży park z okazami flory śródziemnomorskiej oraz egzotycznej, oaza zieleni w centrum miasta.
Plac rozdzielony jest ulicą Królowej Amalii (Λεωφόρο Βασιλίσσης Αμαλίας – Leoforo Vasilisis Amalias), która położona jest w linii północ-południe.



Zachodnia część placu położona jest niżej niż część bardziej reprezentacyjna przed Parlamentem, schodzi się szerokimi schodami z białego marmuru, po obu stronach schodów znajdują się wejścia do stacji metra.





Na stacji metra znajduje się kilka wartych uwagi ekspozycji obiektów archeologicznych odkrytych podczas prac przy budowie linii metra.















Centralnym punktem tej części placu jest zbudowana w XIX W. fontanna z białego marmuru.





Wokół sporo zieleni, ławeczki i oczywiście kawiarnie, tutaj również odbywają się różne imprezy kulturalne.
Miejsce by pospacerować, przysiąść w cieniu i odetchnąć, spotkać się ze znajomymi lub delektować się dobrą kawą.





Od północnej strony przy ulicy Króla Jerzego I (οδός Βασιλέως Γεωργίου Α – odos Vasileos Georgiou Protos) stoją najstarsze i reprezentacyjne hotele w Atenach z najbardziej znanym Grande Bretagne.





Centralny deptak placu, przechodzi za przejściem dla pieszych, w ulicę Ermou – a tej ulicy warto poświęcić osobny temat.




  PRZEJDŹ NA FORUM