Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…
środa, 22.05.2019 Epidavros

Na dziś mamy konkretne plany – odwiedzimy największy z greckich starożytnych teatrów. Jedziemy do Epidavros bardzo szczęśliwy
Wstajemy dość wcześnie, jak na nas bardzo szczęśliwy, śniadanko na balkonie, szybkie pakowanie się na cały dzień i jedziemy. Droga szybko nam umyka i już parkujemy na dużym, bardzo dużym parkingu. Parking, jak to w Grecji w takich miejscach, darmowy.


Kupujemy 2 bilety w cenie po 12 eur, syn oczywiście na darmo bardzo szczęśliwy
Po wejściu idziemy ścieżką, mijamy odbicie do muzeum, ale nie wchodzimy, chcę jak najszybciej zobaczyć teatr…
I jest… kolos....


Teatr Asklepiosa z Epidauros zaprojektował Poliklet Młodszy i wkomponowany jest on w zbocze góry Kynarti. Powstał ok. 330 r. p.n.e. Teatr jest ogromny, może pomieścić ok. 12 tysięcy ludzi. Trzynaście promienistych klatek schodowych podzielonych szerszym korytarzem (diazoma) na dwie części prowadzi do 54 rzędów trybun, z czego 34 pochodzą z okresu budowy teatru, a kolejne 20 dodano w czasach rzymskich. Najwyższy rząd amfiteatru znajduje się 24 metry powyżej sceny. Ławki dla zwykłych widzów, wykuto z białego wapienia, pochodzącego z miejscowego kamieniołomu. Pierwsze rzędy, zarezerwowane dla dostojników miasta i szacownych gości, były znacznie wygodniejsze - z oparciami i podłokietnikami - wykonano je z czerwonego kamienia.


Teatr jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych teatrów greckich. Odbywały się tam tu m.in. przedstawienia dramatyczne, które zaliczane były do kultu Asklepiosa oraz przedstawienia muzyczne.


Tą widoczną bramę (są dwie)…


…dobudowano później, kiedy to aktorzy nie występowali na orchestrze, ale bardziej z tyłu na proskenion tuż przed skene i właśnie przez te bramy (porodoi) wychodzili na przedstawienia… Rysunek, aby było wiadomo co i jak….


Teatr jest w pełni dostępny dla turystów, można wejść na samą górę ,z czego oczywiście korzystamy…


Widownia teatru zachowała się w doskonałym stanie, głównie dlatego, że przez wiele lat przykryta był warstwą ziemi. Teatr odkryto dopiero w końcu XIXw. kiedy rozpoczęto na tym terenie prace wykopaliskowe. Restaurację budowli zakończono w 1954 r., choć prace archeologiczne w całym kompleksie sanktuarium jeszcze trwają. Ze względu na doskonały stan odkopanej widowni rekonstrukcję przeprowadzono w minimalnym zakresie. Niestety budowle sceniczne uległy całkowitemu zniszczeniu i nie zostały zrekonstruowane.
Poniżej kilka zdjęć z wizualizacji, jak teatr mógł wyglądać, które udało mi się w zasobach netu znaleźć..






Teatr jest akustycznym fenomenem. Słychać nawet najmniejszy szmer i głos wypowiedziany na scenie. Do tej pory zwiedzających było niewiele, głównie indywidualne osoby. Ale mamy szczęście, pojawia się grupa zorganizowana z przewodniczką, która wysyła swoją grupę na samą górę i stojąc na samym środku sceny (widać ją, stoi na środku okrągłej orchestry) opowiada o teatrze i jego fenomenie akustycznym. Dla idealnego zobrazowania nie używa słuchawkowego nagłośnienia, a po prostu mówi (chyba po polsku lub angielsku, nie pamiętam już, ale wszystko zrozumiałam, więc któryś z tych języków), a dodatkowo wyciąga z torebki cukierka i odpakowuje go i mnie papierek….szelest papierka foliowego jest idealnie słyszalny przez nas, a jesteśmy na samej górze widowni…


R E W E L A C J A !!!!!





Od 1954 roku każdego lata w teatrze odbywają się przedstawienia starożytnych dramatów. Mam nadzieję, że kiedyś uda się i będę na przedstawieniu wystawianym w starożytnym teatrze czy to w Epidavos czy w Weronie w Amfiteatrze czy w cypryjskim Kourionie….


Schodzimy na dół, pora pójść dalej….




Bardziej szczegółowe informacje o teatrze można doczytać na oficjalnej stronie: http://odysseus.culture.gr/h/2/gh251.jsp?obj_id=14301
A na tej znajdziecie więcej informacji o konstrukcji teatru i zastosowanych rozwiązań architektonicznych…. https://www.moja-grecja.pl/perelki/epidauros
....warto także zobaczyć krótkie video:
https://youtu.be/sEHvl-ics_s



  PRZEJDŹ NA FORUM