Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…
środa, 22.05.2019 c.d. Epidavros - muzeum

Opuszczamy już teatr, jest rewelacyjny, ale nie będziemy tu siedzieć do zachodu słońca. Cofamy się ścieżką ku wejściu, aby wejść do mijanego wcześniej muzeum. Budynek z zewnątrz nie wygląda na duży, ale ciągnie się on w głąb, taki długi wagon bardzo szczęśliwy


W muzeum zgromadzono wiele detali elementów architektonicznych…






… oraz rzeźb, niestety spora część z nich to kopie…




…oczywiście jest też rzeźba założyciela sanktuarium


Asklepios to syn Apolla i nimfy Koronis, która pochodziła właśnie z okolic Epidavrus. Matka Asklepiosa umarła jeszcze przed jego narodzinami, ukarana w ten sposób przez Apollina za rzekomą niewierność, jednak Apollo ulitował się nad nienarodzonym potomkiem i go uratował. Niemowlęciem opiekowała się koza, która je karmiła, i pies, który strzegł kozy i dziecka. Kiedy Asklepios podrósł został oddany go do szkoły centaura Chirona (żył w grocie na Pelionie), który był półczłowiekiem, półkoniem, a zajmował się myślistwem, wróżbiarstwem, gimnastyką i leczeniem (ziołami) ludzi, herosów i bogów. To on przekazał przyszłemu lekarzowi swoją wiedzę na temat różnych dolegliwości i możliwości ich leczenia.
Młody Asklepios udusił węża, zaraz pojawił się następny trzymający w pysku jakieś zioła. Po ich zjedzeniu martwy wąż ożył. Asklepios zabrał te zioła i przy ich pomocy mógł wskrzeszać ludzi. Dlatego też symbolem boga (bo syn Apolla) jest właśnie wąż i z nim jest zawsze przedstawiany. Wąż to też symbol odmładzania się i odradzania, bo węże zrzucają skórę… Dzięki wężom Asklepios poznał tajemnicę wskrzeszania zmarłych, co spowodowało niezadowolenie Zeusa, że ktoś ingeruje w ustanowiony jego prawami porządek świata, więc zabił Asklepiosa, ciskając w niego swoim piorunem. Podobno grób Asklepiosa jest właśnie w Epidavros. Wieść o cudach czynionych przez boskiego uzdrowiciela zdążyła już jednak rozejść się po całej Grecji. Ludzie wierzyli, że Asklepios wciąż żyje – pod powierzchnią ziemi, w postaci mądrego węża posługującego się ludzką mową. Zaczęto wznosić dla niego świątynie, a to położone w Argolidzie w Epidauros szczyciło się wyjątkową sławą. Wierzono bowiem, że to właśnie tu wąż-uzdrowiciel po raz pierwszy wyszedł na powierzchnię ziemi.
Również dzieci Asklepiosa były związane z medycyną: Higieję (Hygiena) nazywano boginią zdrowia, a Panakeja (Panacea) symbolizuje skuteczność leczenia za pomocą uniwersalnego środka przeciwko wszystkim chorobom.
Tyle mitów bardzo szczęśliwy

Wracamy do muzeum - puzzle – dopasuj głowę do tułowia…


A w gablotach można pooglądać używane starożytne narzędzia chirurgiczne…


Pacjentów poddawanych poważnym zabiegom usypiano za pomocą wężowego jadu….

W muzeum spędzam ok. 15 min. i jak wyszłam za zewnątrz i zobaczyłam ilość osób mijająca to miejsce to stwierdziłam, że mało kto tam zagląda…
Więcej informacji o zawartości muzeum znajdziecie na tej stronie.



  PRZEJDŹ NA FORUM