Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…
środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - zwiedzamy

Myślę, że kto chciał zapoznać się z systemem leczenia obowiązującym w Epidavros już to zrobił to pójdziemy teraz jego śladem….

My weszliśmy na teren sanktuarium od d…strony (chyba jak większość turystów), bo ścieżką z tyłu muzeum, mijając bokiem zarysy „hotelu” - katagogejonu…


… i znaleźliśmy się na tyłach gimnazjonu z palestrą połączonego z hestiatorionem (dla mnie to jedna całość, nie widać podziałów)


Gimnazjon był użytkowany podczas uroczystości ku czci Asklepiosa (ćwiczenia w salach, masaże ciała itp.), które odbywały się po igrzyskach istmijskich.
Po lewej ręce mamy greckie łaźnie z 300 r.p.n.e. (prawdopodobnie był to budynek 2-pietrowy) – mocno rozczarowujące …ciężko cokolwiek zidentyfikować…gdyby nie to, że robiłam zdjęcia tablic informacyjnych to ciężko było by mi teraz dopasować ruiny fundamentów do poszczególnych budynków… Widocznym kamiennym kanałem doprowadzano wodę do łaźni…




Wchodzimy na główną ścieżkę, po lewej mamy stadion (wrócimy tu), mijamy gimnazjon i hestiatorion. Można by było sądzić, że dominujące kolumny to pozostałości świątyni Asklepiosa, jednak nic bardziej mylnego.






Te 3 kolumny zlokalizowane są na północnej ścianie gimnazjonu (przed świątynią bogów egipskich) i jest to doryckie wejście z IV p.n.e. właśnie do hestiatorionu, a dokładnie do Sali Bankietowej, gdzie organizowano posiłki ku czci Asklepiosa. Ta budowla powstała na planie prostokąta o wymiarach 76 x 70 m. W czasach rzymskich w rozległym perystylu hestiatorionu (wewnętrznym dziedzińcu) wzniesiono małą salę koncertową (Odeon). Mnie nie udało się odeonu zidentyfikować…niby na schemacie go widać, z góry też, ale z poziomu kamieni ja ich nie widziałam, chyba też zdecydowanie za słabo go szukałam… zresztą teren też jest chroniony przed wejściem w głąb kamieni…
Za tym wyższym murkiem chyba jest odeon…




  PRZEJDŹ NA FORUM