Grecja GRECJA-forum turystyczno-społecznościowe


W S T E P N I A K Grecja – kraj słońca, błękitnego morza, białych domków i wielkiej historii. Jednocześnie kraj wielkich kontrastów, borykający się z niezliczonymi problemami społecznymi. Biedny kraj bogatych ludzi – takie określenie gdzieś usłyszałam. Czy słuszne? Skąd wzięło się powiedzonko „nie udawaj Greka?” :) Zapraszam do udziału w dyskusji na te i inne tematy… razem możemy spróbować tak naprawde zrozumieć i poznać ten kraj, zobaczyć go z perspektywy nie tylko turysty, ale także potencjalnego mieszkańca… w końcu jesteśmy w Unii :)







NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GRECJA-ATTYKA » PLAC SYNTAGMA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Plac Syntagma

Ateny, atrakcje, wycieczka, zwiedzanie
  
surfvolf
03.06.2015 16:46:36
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Athina

Posty: 683 #2118427
Od: 2011-12-4
Plac Syntagma gr. Πλατεία Συντάγματος (Platia Syntagmatos) centralny, duży plac w Atenach, położony przed neoklasycystycznym budynkiem Pałacu Królewskiego, w którym od 1934 roku mieści się grecki Parlament .

Nazwa placu nawiązuje do ogłoszonej w tym miejscu przez króla Ottona I w dniu 3 września 1843 roku pierwszej greckiej Konstytucji, wymuszonej przez powstanie niezadowolonego z rządów wojska, wspartego przez ateński lud, żądających zwołania Zgromadzenia Narodowego i ogłoszenia Konstytucji.

Plac został zaprojektowany i zbudowany w pierwszej połowie XIX w. po przeniesieniu stolicy niepodległej Grecji z Nafplio do Aten i nosił nazwę Placu Pałacowego.

Obrazek

W nowożytnej Grecji i Atenach odgrywa ważną rolę zarówno historyczną jak i w życiu społecznym i politycznym kraju.
Stanowi centrum komunikacyjne miasta, pod placem zlokalizowana jest stacja metra Syntagma, na której przecinają się dwie linie metra, z okolicznych przystanków odjeżdżają autobusy i trolejbusy wielu linii.
Przy placu zlokalizowany jest również końcowy przystanek linii autobusowej X95 łączącej port lotniczy z centrum miasta, stąd też zaczyna się linia tramwajowa łącząca centrum z dzielnicami nadmorskimi.
Blisko stąd do większości miejsc będących turystycznymi atrakcjami greckiej stolicy, jest dobrym punktem startowym do zwiedzania miasta.

W najwyżej położonej części placu, tuż u podnóża gmachu Parlamentu, znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, symboliczne miejsce upamiętniające wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę w długiej historii Hellady.

Obrazek

Przez cały rok, całą dobę, przy Grobie pełnią honorową wartę Ewzoni, żołnierze greckiej reprezentacyjnej formacji wojskowej, ubrani w charakterystyczne mundury, których każdy element ma wymowę symboliczną.

Obrazek

Obrazek

Ewzoni, nazwa po grecku oznacza „dobrze przepasani”, wywodzą się z oddziałów piechoty górskiej, które w okresie walk o niepodległość Grecji zasłużyły się walecznością i odwagą.
Obecnie tak nazywani są żołnierze Gwardii Prezydenckiej, poza wartą przed GNŻ, pełnią straż przed Pałacem Prezydenckim, przed swoimi koszarami na tyłach Parlamentu, biorą udział podczas parady w dzień święta narodowego 25 marca, asystując podczas oficjalnych wizyt głów państw, wieszają i ściągają flagę narodową na Akropolu.

Warta przed GNŻ zmienia się co godzinę, odbywa się wtedy mały pokaz musztry, poza tym żołnierze stoją nieruchomo, zmiana pozycji może nastąpić co 30 minut.
Ewentualnych poprawek przy umundurowaniu czy otarcie potu z twarzy dokonują żołnierze pełniący funkcje pomocnicze. Sprawują oni również nadzór nad licznymi turystami, którzy chcą sfotografować się z wartownikami lub nawet ich dotknąć.

Obrazek

W każdą niedzielą o godzinie 11-tej odbywa się paradna zmiana warty z większym pododdziałem i oprawą muzyczną.

Obrazek

Obrazek

Do południowego skraju wyżej położonej części placu przylega Ogród Narodowy, duży park z okazami flory śródziemnomorskiej oraz egzotycznej, oaza zieleni w centrum miasta.
Plac rozdzielony jest ulicą Królowej Amalii (Λεωφόρο Βασιλίσσης Αμαλίας – Leoforo Vasilisis Amalias), która położona jest w linii północ-południe.

Obrazek

Zachodnia część placu położona jest niżej niż część bardziej reprezentacyjna przed Parlamentem, schodzi się szerokimi schodami z białego marmuru, po obu stronach schodów znajdują się wejścia do stacji metra.

Obrazek

Obrazek

Na stacji metra znajduje się kilka wartych uwagi ekspozycji obiektów archeologicznych odkrytych podczas prac przy budowie linii metra.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Centralnym punktem tej części placu jest zbudowana w XIX W. fontanna z białego marmuru.

Obrazek

Obrazek

Wokół sporo zieleni, ławeczki i oczywiście kawiarnie, tutaj również odbywają się różne imprezy kulturalne.
Miejsce by pospacerować, przysiąść w cieniu i odetchnąć, spotkać się ze znajomymi lub delektować się dobrą kawą.

Obrazek

Obrazek

Od północnej strony przy ulicy Króla Jerzego I (οδός Βασιλέως Γεωργίου Α – odos Vasileos Georgiou Protos) stoją najstarsze i reprezentacyjne hotele w Atenach z najbardziej znanym Grande Bretagne.

Obrazek

Obrazek

Centralny deptak placu, przechodzi za przejściem dla pieszych, w ulicę Ermou – a tej ulicy warto poświęcić osobny temat.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
- -
The shore fishing vagrant
  
Electra07.07.2020 15:20:49
poziom 5

oczka
  
golibroda
03.06.2015 19:57:40
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Gdzieś w centrum

Posty: 271 #2118493
Od: 2013-10-18
Super opis, zaraz będziemy mieli przewodnik wesoły
_________________
Pozdrawiam
Piotr
  
dim
03.06.2015 22:19:20
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 28 #2118559
Od: 2015-2-16
Tak, ale przydałyby się i info historyczne, plus zdjęcia, z masakry pokojowej demonstracji 3 XX 1944, dokonanej przez greckich hitlerowców i wojska królewskie, przy czym hitlerowcy już w brytyjskich mundurach i pod opieką Brytyjczyków. Gdy po ludziach jeżdżono czołgami, a strzelano i to w pół godziny potem jeszcze także do sanitariuszy. Tak zaczynały się ateńskie "Dekemvriana" 1944, czyli preludium (późniejszej znacznie) wojny domowej. Temat opisany w akapicie "Dekemvriana", hasła "Historia Grecji" w Wiki, ale bez konkretnie opisu i zdjęć wydarzeń na Syntagmie. Można ewentualnie znaleźć te szczegółowe opisy i świetne zdjęcia w linkach przypisów (wtedy po angielsku).
  
dim
03.06.2015 22:20:31
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 28 #2118561
Od: 2015-2-16
poprawiam datę: 3 XII 1944.
  
dubaj
04.06.2015 00:42:05
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: siłownia Avaton

Posty: 1072 #2118612
Od: 2014-4-23
    dim pisze:

    przydałyby się...

Jeśli uważasz, że coś by się przydało to zamiast narzekać wykaż się.
Malkontenctwo przerażające.

Surfvolf - świetny opis, zajebista robotaaniołek

_________________
Widzew ATF'99!
  
Electra07.07.2020 15:20:49
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GRECJA-ATTYKA » PLAC SYNTAGMA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny

Katalog stron WWW

katalog stron

Katalog Stron SEO

Katalog stron - Best in Poland

katalog stron turystycznych

Katalog 3CO/a>

wortal migranci

katalog dobre fora