Grecja GRECJA-forum turystyczno-społecznościowe


W S T E P N I A K Grecja – kraj słońca, błękitnego morza, białych domków i wielkiej historii. Jednocześnie kraj wielkich kontrastów, borykający się z niezliczonymi problemami społecznymi. Biedny kraj bogatych ludzi – takie określenie gdzieś usłyszałam. Czy słuszne? Skąd wzięło się powiedzonko „nie udawaj Greka?” :) Zapraszam do udziału w dyskusji na te i inne tematy… razem możemy spróbować tak naprawde zrozumieć i poznać ten kraj, zobaczyć go z perspektywy nie tylko turysty, ale także potencjalnego mieszkańca… w końcu jesteśmy w Unii :)





NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GRECJA TURYSTYCZNIE-WASZE RELACJE Z PODROZY » PELOPONEZ LENIWIE, ATENY INTENSYWNIE…

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 3 / 4>>>    strony: 12[3]4

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

  
piekara
16.03.2023 21:18:55
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8062686
Od: 2016-4-24
wtorek, 21.05.2019 c.d. – Nauplion c.d.

Schodzimy do centrum miasta, po drodze słyszymy śpiewy, które dochodzą z mijanego kościoła. Dyskretnie zaglądam do środka, a tam trwa występ chóru…
Obrazek

Idziemy dalej…
Obrazek

Obrazek

…trafiamy na włoskie lody…
Obrazek

…i dochodzimy do Placu Syntagma…
W historii miasta ważny jest rok 1823 – od tego roku Nauplion funkcjonuje jako nieoficjalna stolica Grecji. Oficjalnie tą funkcję objęła w 1829 r. Pierwszy parlament funkcjonuje w budynku dawnego meczetu (widzieliśmy go z Akropolu). 2 lata później w 1831 r. Joanis Kapodastris (ojciec greckiej niepodległości) zostaje zamordowany przez swoich politycznych przeciwników na schodach jednego z kościołów. Staraniem międzynarodowych mocarstw w Grecji przywrócono monarchię, na tronie osadzono Ottona Bawarskiego – przez 3 lata jego siedzibą była twierdza Palamidi, potem stolicę przeniósł do Aten, a najważniejszy plac Nauplion nosi obecnie tą samą nazwę jak ten w Atenach…
Na placu pierwsze co mi się rzuca w oczy to przestrzeń i stary meczet bez minaretu. W budynku meczetu , po odzyskaniu niepodległości mieściła się pierwsza grecka szkoła, a dziś jest w nim kino i teatr…
Obrazek

Drugi budynek zwracający uwagę jest na przeciwległym boku placu – Muzeum Archeologiczne, ale na fotkę się nie załapał. Idziemy dalej prosto i trafiamy na nabrzeże i kolejny plac Filellinon. Na środku placu stoi pomnik poświęcony pamięci francuskich żołnierzy poległych podczas walk w regionie podczas II wojny światowej, druga wersja na jaką trafiłam to poświęcony walczącym w walkach o niepodległość w 1821 (nie mam zdjęcia tablicy, aby rozszyfrować napis), w tle ruiny zamku Akronafplii…
Obrazek

…a jak odwrócimy się w lewo to widać twierdzę Palamidi…
Obrazek

…a jak w prawo to twierdzę Bourtzi
Obrazek

I tak dotarliśmy na nadbrzeże. Odwracamy się i idziemy wzdłuż nabrzeża..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

… wchodzimy jeszcze w uliczki….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

...i już przy samochodzie...
Obrazek

…i wracamy do Tolo.
  
Electra21.11.2024 13:17:54
poziom 5

oczka
  
piekara
19.03.2023 17:19:40
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8063359
Od: 2016-4-24


Ilość edycji wpisu: 2
środa, 22.05.2019 Epidavros

Na dziś mamy konkretne plany – odwiedzimy największy z greckich starożytnych teatrów. Jedziemy do Epidavros bardzo szczęśliwy
Wstajemy dość wcześnie, jak na nas bardzo szczęśliwy, śniadanko na balkonie, szybkie pakowanie się na cały dzień i jedziemy. Droga szybko nam umyka i już parkujemy na dużym, bardzo dużym parkingu. Parking, jak to w Grecji w takich miejscach, darmowy.
Obrazek

Kupujemy 2 bilety w cenie po 12 eur, syn oczywiście na darmo bardzo szczęśliwy
Po wejściu idziemy ścieżką, mijamy odbicie do muzeum, ale nie wchodzimy, chcę jak najszybciej zobaczyć teatr…
I jest… kolos....
Obrazek

Teatr Asklepiosa z Epidauros zaprojektował Poliklet Młodszy i wkomponowany jest on w zbocze góry Kynarti. Powstał ok. 330 r. p.n.e. Teatr jest ogromny, może pomieścić ok. 12 tysięcy ludzi. Trzynaście promienistych klatek schodowych podzielonych szerszym korytarzem (diazoma) na dwie części prowadzi do 54 rzędów trybun, z czego 34 pochodzą z okresu budowy teatru, a kolejne 20 dodano w czasach rzymskich. Najwyższy rząd amfiteatru znajduje się 24 metry powyżej sceny. Ławki dla zwykłych widzów, wykuto z białego wapienia, pochodzącego z miejscowego kamieniołomu. Pierwsze rzędy, zarezerwowane dla dostojników miasta i szacownych gości, były znacznie wygodniejsze - z oparciami i podłokietnikami - wykonano je z czerwonego kamienia.
Obrazek

Teatr jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych teatrów greckich. Odbywały się tam tu m.in. przedstawienia dramatyczne, które zaliczane były do kultu Asklepiosa oraz przedstawienia muzyczne.
Obrazek

Tą widoczną bramę (są dwie)…
Obrazek

…dobudowano później, kiedy to aktorzy nie występowali na orchestrze, ale bardziej z tyłu na proskenion tuż przed skene i właśnie przez te bramy (porodoi) wychodzili na przedstawienia… Rysunek, aby było wiadomo co i jak….
Obrazek

Teatr jest w pełni dostępny dla turystów, można wejść na samą górę ,z czego oczywiście korzystamy…
Obrazek

Widownia teatru zachowała się w doskonałym stanie, głównie dlatego, że przez wiele lat przykryta był warstwą ziemi. Teatr odkryto dopiero w końcu XIXw. kiedy rozpoczęto na tym terenie prace wykopaliskowe. Restaurację budowli zakończono w 1954 r., choć prace archeologiczne w całym kompleksie sanktuarium jeszcze trwają. Ze względu na doskonały stan odkopanej widowni rekonstrukcję przeprowadzono w minimalnym zakresie. Niestety budowle sceniczne uległy całkowitemu zniszczeniu i nie zostały zrekonstruowane.
Poniżej kilka zdjęć z wizualizacji, jak teatr mógł wyglądać, które udało mi się w zasobach netu znaleźć..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teatr jest akustycznym fenomenem. Słychać nawet najmniejszy szmer i głos wypowiedziany na scenie. Do tej pory zwiedzających było niewiele, głównie indywidualne osoby. Ale mamy szczęście, pojawia się grupa zorganizowana z przewodniczką, która wysyła swoją grupę na samą górę i stojąc na samym środku sceny (widać ją, stoi na środku okrągłej orchestry) opowiada o teatrze i jego fenomenie akustycznym. Dla idealnego zobrazowania nie używa słuchawkowego nagłośnienia, a po prostu mówi (chyba po polsku lub angielsku, nie pamiętam już, ale wszystko zrozumiałam, więc któryś z tych języków), a dodatkowo wyciąga z torebki cukierka i odpakowuje go i mnie papierek….szelest papierka foliowego jest idealnie słyszalny przez nas, a jesteśmy na samej górze widowni…
Obrazek

R E W E L A C J A !!!!!

Obrazek

Obrazek

Od 1954 roku każdego lata w teatrze odbywają się przedstawienia starożytnych dramatów. Mam nadzieję, że kiedyś uda się i będę na przedstawieniu wystawianym w starożytnym teatrze czy to w Epidavos czy w Weronie w Amfiteatrze czy w cypryjskim Kourionie….


Schodzimy na dół, pora pójść dalej….
Obrazek

Obrazek

Bardziej szczegółowe informacje o teatrze można doczytać na oficjalnej stronie:

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


A na tej znajdziecie więcej informacji o konstrukcji teatru i zastosowanych rozwiązań architektonicznych….

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


....warto także zobaczyć krótkie video:


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



  
piekara
20.03.2023 19:07:38
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8063667
Od: 2016-4-24


Ilość edycji wpisu: 1
środa, 22.05.2019 c.d. Epidavros - muzeum

Opuszczamy już teatr, jest rewelacyjny, ale nie będziemy tu siedzieć do zachodu słońca. Cofamy się ścieżką ku wejściu, aby wejść do mijanego wcześniej muzeum. Budynek z zewnątrz nie wygląda na duży, ale ciągnie się on w głąb, taki długi wagon bardzo szczęśliwy
Obrazek

W muzeum zgromadzono wiele detali elementów architektonicznych…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

… oraz rzeźb, niestety spora część z nich to kopie…
Obrazek

Obrazek

…oczywiście jest też rzeźba założyciela sanktuarium
Obrazek

Asklepios to syn Apolla i nimfy Koronis, która pochodziła właśnie z okolic Epidavrus. Matka Asklepiosa umarła jeszcze przed jego narodzinami, ukarana w ten sposób przez Apollina za rzekomą niewierność, jednak Apollo ulitował się nad nienarodzonym potomkiem i go uratował. Niemowlęciem opiekowała się koza, która je karmiła, i pies, który strzegł kozy i dziecka. Kiedy Asklepios podrósł został oddany go do szkoły centaura Chirona (żył w grocie na Pelionie), który był półczłowiekiem, półkoniem, a zajmował się myślistwem, wróżbiarstwem, gimnastyką i leczeniem (ziołami) ludzi, herosów i bogów. To on przekazał przyszłemu lekarzowi swoją wiedzę na temat różnych dolegliwości i możliwości ich leczenia.
Młody Asklepios udusił węża, zaraz pojawił się następny trzymający w pysku jakieś zioła. Po ich zjedzeniu martwy wąż ożył. Asklepios zabrał te zioła i przy ich pomocy mógł wskrzeszać ludzi. Dlatego też symbolem boga (bo syn Apolla) jest właśnie wąż i z nim jest zawsze przedstawiany. Wąż to też symbol odmładzania się i odradzania, bo węże zrzucają skórę… Dzięki wężom Asklepios poznał tajemnicę wskrzeszania zmarłych, co spowodowało niezadowolenie Zeusa, że ktoś ingeruje w ustanowiony jego prawami porządek świata, więc zabił Asklepiosa, ciskając w niego swoim piorunem. Podobno grób Asklepiosa jest właśnie w Epidavros. Wieść o cudach czynionych przez boskiego uzdrowiciela zdążyła już jednak rozejść się po całej Grecji. Ludzie wierzyli, że Asklepios wciąż żyje – pod powierzchnią ziemi, w postaci mądrego węża posługującego się ludzką mową. Zaczęto wznosić dla niego świątynie, a to położone w Argolidzie w Epidauros szczyciło się wyjątkową sławą. Wierzono bowiem, że to właśnie tu wąż-uzdrowiciel po raz pierwszy wyszedł na powierzchnię ziemi.
Również dzieci Asklepiosa były związane z medycyną: Higieję (Hygiena) nazywano boginią zdrowia, a Panakeja (Panacea) symbolizuje skuteczność leczenia za pomocą uniwersalnego środka przeciwko wszystkim chorobom.
Tyle mitów bardzo szczęśliwy

Wracamy do muzeum - puzzle – dopasuj głowę do tułowia…
Obrazek

A w gablotach można pooglądać używane starożytne narzędzia chirurgiczne…
Obrazek

Pacjentów poddawanych poważnym zabiegom usypiano za pomocą wężowego jadu….

W muzeum spędzam ok. 15 min. i jak wyszłam za zewnątrz i zobaczyłam ilość osób mijająca to miejsce to stwierdziłam, że mało kto tam zagląda…
Więcej informacji o zawartości muzeum znajdziecie

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



  
ziemniak
21.03.2023 17:09:28
poziom 2



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Częstochowa

Posty: 70 #8063993
Od: 2023-2-27
Fajna relacja. Po takim czasie pamiętasz czy piszesz gdzieś na kartkach najważniejsze informacje danego dnia?
  
piekara
21.03.2023 18:12:36
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8064022
Od: 2016-4-24
Dzięki.
Zdecydowanie większość pamiętam. Wakacje i podróże wiążą się z emocjami, poznawaniem, a poznawanie nowych miejsc jest dla mnie ważne, więc bez problemu to pamiętam. Sporo pomagają też zdjęcia, których dziś można cykać na potęgę.
Oczywiście coś tam notuję w telefonie: stan licznika, ilość zatankowanego paliwa, jego cena, ceny autostrad, czy godziny na granicy - to pomaga mi w planowaniu kolejnych wakacji czy określeniu orientacyjnego budżetu kolejnych wakacji czy czasu przejazdów.
  
ziemniak
21.03.2023 18:17:36
poziom 2



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Częstochowa

Posty: 70 #8064023
Od: 2023-2-27
Wspominanie i przypominanie sobie szczegółów ze starych podróży oraz planowanie nowych mnie bardzo fascynują. Widać takich osób jest więcej...
  
piekara
21.03.2023 18:51:03
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8064038
Od: 2016-4-24


Ilość edycji wpisu: 2
środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa

Po wyjściu w muzeum wchodzimy na teren Sanktuarium. Pierwsze wykopaliska miały miejsce końcem XIX w, potem po II WŚ, a od 1974 r. trwają nieprzerwanie do dziś, równolegle z konserwację tego co już jest odkryte.

Sanktuaria poświęcone Asklepiosowi zakładane były w pobliżu „świętych regionów” (tak też było i w Epidavros) w pobliżu (kawałek za teatrem) jest starsze Sanktuarium Apollo Maleatas (o nim później). Dodatkowo w pobliżu musiało być źródło czystej wody. Położeniu sanktuarium w Epidavros sprzyjał także świetny mikroklimat, czyste powietrze, okoliczne lasy oraz położenie między dwoma wzgórzami.

Mam spory problem z przygotowaniem kolejnych odcinków, bo na teren (wg mnie) wchodzimy od d.. strony, tak jak zdecydowana większość... Na początek trochę informacji jak wyglądało leczenie w sanktuarium, wtedy całe zwiedzanie składa się w jedną całość...

Kto leczył
Leczeniem chorych zajmowali się kapłani (wiedza przekazywana z ojca na syna, zamknięty klan), którzy mieli „duchowe więzi z Asklepiosem”, który poprzez kapłanów wskazywał kierunek leczenia oraz sugerował jakie lekarstwa zastosować….

Jak leczono?
Chorzy wchodzi na teren sanktuarium przez ogromne propyleje z około 300 r.p.n.e. (góra mapki, a my wchodzimy od dołu mapki)....
Obrazek

Następnie chorzy składali ofiarę (ze zwierząt) na ołtarzu, który prawdopodobnie był grobem Asklepiosa. Potem były obrzędy oczyszczające, w tym kąpiel w zimnej wodzie w doryckiej fontannie, w celu oczyszczenia ciała. Potem lekki posiłek prawdopodobnie doprawiony środkiem halucynogennym lub jakimś narkotykiem zakręcony W sanktuarium chorzy spędzali pierwszą noc w abatonie (była to długa na około 70 m stoa) na skórach zwierząt ofiarnych. Po zapadnięciu w sen, chorego nawiedzał sam Asklepios, który przekazywał różne informacje pacjentom... Kolejnego dnia chorzy opowiadali swoje sny kapłanom, a ci już ustalali odpowiedni schemat leczenia. Czasami już w nocy, w czasie snu przeprowadzane były proste operacje 8O …narkotyk działał lol

W szczytowym momencie rozwoju w sanktuarium przebywało ok. 800 potrzebujących, którzy mieszkali w czasie kuracji w specjalnie wybudowanym w tym celu „hotelu” - katagogejon – dziś pozostały z niego tylko zarysy fundamentów (budowla na planie kwadratu podzielonego na cztery równe części i każda posiadała aż 160 pomieszczeń , wyposażonych nie tylko w podstawowe meble, ale także w sanitariaty (rozlokowanych na prawie 6000 m kwadratowych). Kapłani w czasie kuracji dbali o to, aby chorzy pościli lub odpowiednio się odżywiali, stosowali się do zasad higieny (na terenie są łaźnie), ćwiczyli fizycznie (jest stadion) i wypoczywali (w końcu często na leczenie dotarli z odległych regionów). Chorzy poddawani byli masażom oraz korzystali z dobrodziejstw leczenia ziołami. Uciekano się tam także do egzorcyzmów, magii oraz do form znanych z dzisiejszej psychoterapii. Najczęściej pobyt chorego w Epidauros trwał 3-4 dni. Sposób leczenia musiał być skuteczny, gdyż na terenie odnaleziono wiele przedmiotów wotywnych, na sukces wpływ miała zapewne też ogromna wiara leczonych.
Tym, którym kapłani nie umieli pomóc, odsyłano do domów z różnych powodów lub np. wyznaczając odległe terminy. W międzyczasie zwykle chory umierał a statystyka wyleczenia była świetna, stuprocentowa lol bo zgodnie z założeniami na terenie sanktuarium nikt nie mógł umrzeć ani się narodzić...

Epidavros stał się największym centrum uzdrawiania w starożytności, a dzięki środkom pozostawianym w podzięce za uleczenie można było sfinansować budowę wielu budynków, jak np. świątynię Apolla, rezydencje kapłanów, hotele dla pielgrzymów, stadion, no i oczywiście teatr. W ten sposób cały kompleks z czasem mocno się rozbudował tworząc swoiste miasto. Na tym terenie zidentyfikowano prawie 50 różnych obiektów (niektóre to dosłownie resztki), najstarsze pochodzą z VI w.p.n.e., a najmłodsze z II w.n.e. (biblioteka) i z V w. (wczesnochrześcijańska bazylika).
  
piekara
22.03.2023 22:03:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8064435
Od: 2016-4-24
środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - zwiedzamy

Myślę, że kto chciał zapoznać się z systemem leczenia obowiązującym w Epidavros już to zrobił to pójdziemy teraz jego śladem….

My weszliśmy na teren sanktuarium od d…strony (chyba jak większość turystów), bo ścieżką z tyłu muzeum, mijając bokiem zarysy „hotelu” - katagogejonu…
Obrazek

… i znaleźliśmy się na tyłach gimnazjonu z palestrą połączonego z hestiatorionem (dla mnie to jedna całość, nie widać podziałów)
Obrazek

Gimnazjon był użytkowany podczas uroczystości ku czci Asklepiosa (ćwiczenia w salach, masaże ciała itp.), które odbywały się po igrzyskach istmijskich.
Po lewej ręce mamy greckie łaźnie z 300 r.p.n.e. (prawdopodobnie był to budynek 2-pietrowy) – mocno rozczarowujące …ciężko cokolwiek zidentyfikować…gdyby nie to, że robiłam zdjęcia tablic informacyjnych to ciężko było by mi teraz dopasować ruiny fundamentów do poszczególnych budynków… Widocznym kamiennym kanałem doprowadzano wodę do łaźni…
Obrazek

Obrazek

Wchodzimy na główną ścieżkę, po lewej mamy stadion (wrócimy tu), mijamy gimnazjon i hestiatorion. Można by było sądzić, że dominujące kolumny to pozostałości świątyni Asklepiosa, jednak nic bardziej mylnego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te 3 kolumny zlokalizowane są na północnej ścianie gimnazjonu (przed świątynią bogów egipskich) i jest to doryckie wejście z IV p.n.e. właśnie do hestiatorionu, a dokładnie do Sali Bankietowej, gdzie organizowano posiłki ku czci Asklepiosa. Ta budowla powstała na planie prostokąta o wymiarach 76 x 70 m. W czasach rzymskich w rozległym perystylu hestiatorionu (wewnętrznym dziedzińcu) wzniesiono małą salę koncertową (Odeon). Mnie nie udało się odeonu zidentyfikować…niby na schemacie go widać, z góry też, ale z poziomu kamieni ja ich nie widziałam, chyba też zdecydowanie za słabo go szukałam… zresztą teren też jest chroniony przed wejściem w głąb kamieni…
Za tym wyższym murkiem chyba jest odeon…
Obrazek

  
ogorek
24.03.2023 17:19:32
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 3050 #8065041
Od: 2012-7-15
nie widzę chmur a zdjęcia dosyć ciemne

Ja sobie wyryłem obraz Epidavros w pełnym porannym słońcu letnim
  
piekara
24.03.2023 18:40:32
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8065067
Od: 2016-4-24
Chmur jako takich nie było, ale niebo było takie szarawe, jakby za mgłą...Ale było bardzo ciepło...
  
piekara
25.03.2023 23:12:37
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8066322
Od: 2016-4-24
środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - zwiedzamy

I dochodzimy do najważniejszego punktu sanktuarium - świątyni Asklepiosa. Wzniesiono ją około 375 roku p.n.e., a w jej środku ustawiona była 7 metrowa statua boga Asklepiosa siedzącego na tronie, z jedną ręką wspartą na lasce, a drugą spoczywającą na głowie węża i z psem leżącym u stóp. To tutaj modlono się o wyzdrowienie i składano dary po wyleczeniu (np. tabliczki kamienne z opisem choroby i sposobu leczenia). To była główna część świątyni …
Obrazek

… tak, te kamyki na pierwszym planie i z prawej strony…wiele nie zostało zakręcony


Druga część świątyni to marmurowa rotunda (tols, zaprojektowane przez Polikleta Młodszego, tego od teatru) o średnicy niecałych 21,5 m i kiedyś stożkowatym dachem – widoczna też na powyższym zdjęciu...
Obrazek

Podtrzymywały ją dwa kręgi kolumn - wewnętrzna kolumnada posiadała 14 kolumn korynckich, a zewnętrzna składała się z 26 wapiennych kolumn doryckich. Pod tolosem odkryto podziemny labirynt, jedna z wersji mówi, że mieszkały tam węże, a chorzy musieli przez labirynt… Jakie było rzeczywiste przeznaczenie tolosa tego do dziś nie udało się ustalić.
Tolos jest zastawiony rusztowaniami, ale to ta budowla, którą najłatwiej sobie wyobrazić: widać podest, kręgi, kolumny… Inskrypcje w świątyni dotyczące kosztu budowy nazywają budynek Tymele, co może wskazywać, na ołtarz, a także grób właśnie Asklepiosa..…
Obrazek

Fragmenty kolumn przygotowane do umieszczenia na rotundzie…
Obrazek

Trzecia część świątyni to abaton. Była to długa na około 70 m stoa w stylu jońskim z kolumnadą wykorzystywana jako sypialnia dla pacjentów w trakcie inkubacji. To tu chorzy „przechodzili” spotkanie z bogiem i mieli swoje halucynogenne sny… Na najbliższym planie widać ruiny głównego budynku świątyni Asklepiosa, a widoczne kolumny to właśnie kolumnada stoi-abatonu…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stojąc przed świątynią i abatonem powinniśmy iść główną ścieżką jeszcze 200 metrów w kierunku północnym, aby dojść do Propylei i fontanny do obmyć, czyli do dawnego wejścia. My tam nie dotarliśmy, nie wiedzieliśmy, że dalej coś hest, a nie przypominam sobie, aby na terenie były kierunkowskazy w tamtym kierunku.... Szkoda…
  
Electra21.11.2024 13:17:54
poziom 5

oczka
  
piekara
26.03.2023 21:53:45
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8066557
Od: 2016-4-24
środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - zwiedzamy

Pod abatonem zwracamy i idziemy na Stadion. Wcześniej już tu zaglądaliśmy, ale totalnie nie wpasowało się mi w opis, a teraz będzie idealnie bardzo szczęśliwy
Stadion pochodzi z V wieku p.n.e. i ma wymiary 180,7 m na 22,06 m.
Obrazek

Stadion zachował się w dość dobrym stanie: jest bieżnia, wapienne trybuny z IV w.p.n.e. , linia startu i linia mety..
Obrazek

Te kamienne słupki to stopnie startowe bardzo szczęśliwy
Obrazek

Obrazek

Oprócz zawodów sportowych odbywały się tutaj również uroczystości ku czci Asklepiosa.

Wiosna bardzo szczęśliwy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak skończyliśmy zwiedzanie Epidavros.

Sanktuarium funkcjonowało od VI wieku p.n.e. aż do wprowadzenia zakazu czczenia pogańskich bóstw w IV stuleciu. Co cztery lata w mieście organizowano sportowo-dramatyczne agony (święta ku czci herosa) nazywane Asklepiami, czyli organizowany co 4 lata festiwal, mający miejsce 9 dni po zakończeniu Igrzysk Istmijskich, które odbywały się w pobliżu miasta Korynt. W 1988 r. miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa jako najwcześniejsze zorganizowane sanatorium i jedno z najbardziej kompletnych sanktuariów starożytnej Grecji.

  
piekara
27.03.2023 23:20:40
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8067050
Od: 2016-4-24


Ilość edycji wpisu: 1
środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - podsumowanie

Epidavros koniecznie trzeba odwiedzić. Teatr jest rewelacyjny wykrzyknik fenomenalny wykrzyknik Sanktuarium może d…nie urywa, ale warto tam zajrzeć, zwłaszcza, że to jedna wejściówka. Tylko do zwiedzania warto się przygotować, aby wiedzieć co, jak i gdzie i móc świadomie zwiedzać. Mam nadzieję, że moje ostatnie posty w tym pomogą.

Osobom o silnej woli polecam przy kasie biletowej skręć w lewo, przebiec wzdłuż stadionu, gimnazjonu, świątyni i abatonu ku propylejom (nr.1) i tam zatrzymać się, i od tego miejsca zacząć zwiedzanie, wtedy, kolejność budynków/ruin w stosunku do tego jak odbywało się leczenie metodami Asklepiosa będzie miało większy sens, a nie d…strony… Mój poglądowy schemat…
Obrazek

  
piekara
27.03.2023 23:25:33
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8067052
Od: 2016-4-24


Ilość edycji wpisu: 1
środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - rekonstrukcje

Poszukując dokładniejszych informacji o sanktuarium trafiłam na kilka grafik, które pokazują jak mogło wyglądać sanktuarium za czasów swojej świetności. Są rozbieżności, ale ogólnie wizje autorów są zbliżone, a nam lepiej przybliżają to miejsce i łatwiej jest dopasować kamienie w terenie do budynków…

Świątynia w całości -

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

:
Obrazek

Świątynia w całości -

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

:
Obrazek

Świątynia w całości, trochę inaczej przedstawiona strona zachodnia -

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

:
Obrazek

Świątynia w całości, świątynia bogów egipskich i między drzewami propyleje -

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

: Obrazek

Główna część świątyni ze starszym ołtarzem -

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

: Obrazek

I wizualizacja, która najbardziej mi się spodobała –

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

:
Obrazek

Obrazek

Obrazek



W pobliżu znajduje się jeszcze

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

czyli ojca naszego Asklepiosa. Niestety stanowisko to jest niedostępne do zwiedzania. Zdjęcie pochodzi z tej

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

, a więcej informacji dostępna jest na

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

.
Obrazek



Tym samym kończę odcinki poświęcone Epidavros… Jedziemy dalej.

  
piekara
30.03.2023 19:39:59
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8068164
Od: 2016-4-24
środa, 22.05.2019 c.d - plaża

Po dużej dawce kultury pora na coś dla ciała, jedziemy na plażę. Wybraliśmy polecaną w wielu miejscach w necie plażę

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

. Dojazd do samej plaży to przyjemne serpentyny...
Obrazek

...plaża w kształcie księżyca z piaskiem, na środku zatoczki wysepka, a za plecami górki i zielona ściana lasu. Na google prezentuje się bardzo przyjemnie. Dziś niestety cały dzień jest za mgłą, szarawy, co na pewno wpływa na mój odbiór plaży, no d…nie urywa…. Piasek taki grubszy, plaża średnio czysta.
Obrazek

Plus za toalety i dużo miejsca do parkowania między drzewami. Widać też kilka camperów i na dziko rozbitych osobówek…
Obrazek

Morze czyściutkie, dno piszczy stel trochę roślinek i nawet kilka muszelek się znalazło…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo szarości jest bardzo ciepło…
Obrazek

Odpoczywamy ok. 3 h i wracamy do Tolo.
  
ewad
01.04.2023 12:52:27
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 115 #8068807
Od: 2018-5-16
Piekara - Tak czytam i oglądam zdjęcia, i przypominam sobie nasze wakacje tam w 2019 roku. U nas było jeszcze wejście na Zamek w Naupilionie (masakra), a jak mówiłam, że można z drugiej strony podjechać i będzie mało schodów to mnie nie słuchali (a potwierdziła to pani w kasie biletowej na górze). A lody w tej lodziarni Gelato-Yogurt były przepyszne.
  
piekara
01.04.2023 16:02:48
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8068822
Od: 2016-4-24
Fajnie, że się odezwałaś i dzięki relacji przypomniałaś sobie swoje wakacje bardzo szczęśliwy
My zamek odpuściliśmy, byliśmy w Nauplion kilka razy, ale tam ani nie podeszliśmy, ani nie podjechaliśmy..
Lody były dobre, ale dużoooo lepsze jadłam na Sycylii w 2022
  
piekara
01.04.2023 16:05:58
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8068823
Od: 2016-4-24
czwartek, 23.05.2019 – dzień lenistwa

Upał od samego rana. I bardzo dobrze się składa, bo na dziś zaplanowane jest totalne lenistwo na plaży. Kto jak zamierza się lenić to już zależy wyłącznie od niego bardzo szczęśliwy Leżymy, opalamy się, pływamy na materacu i w morzu. Temperatura morza bardzo przyjemna, termometr pokazuje 23 st.
Obrazek

Obrazek

Totalne lenistwo i nic więcej……zgodnie z planem, pierwsza część wyjazdu ma być nastawiona na odpoczynek, kilometry nabijemy w ostatnie dni pobytu na greckiej ziemi…..

Potem jakiś obiadek w apartamencie, a popołudniu ponownie jedziemy do Nauplion….
Parkujemy jak poprzednio w porcie, kręcimy się po uliczkach, nie odmawiamy sobie lodów z włoskiej lodziarni i greckiego pita-gyrosa (najdroższy jaki trafiliśmy na wyjeździe i jednocześnie najmniejszy i najsłabszy smakowo). Spacerujemy nabrzeżem…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak dochodzimy do Bastionu Pięciu Braci. To wystająca część muru Akronaflii, niezależnie ufortyfikowana dla obrony obronnej Nafplionu od strony Zatoki Argolidzkiej nad Morską Bramą. W Bacie umieszczono pięć ciężkich armat i stąd nazwa „Bastion Pięciu Braci”.
Obrazek

Basenik bardzo szczęśliwy
Obrazek

Obrazek

Oczywiście na bastion weszliśmy bardzo szczęśliwy, armaty są…
Obrazek

Obrazek

…widok z góry bardzo ładny…
Obrazek

Po dojściu do czubka cypla i flagi zawracamy…
Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy w uliczki….jest ładnie, miasteczko jest wymuskane, czyściutkie, mega uporządkowane…
Obrazek Obrazek

Obrazek

To nie jest Grecja, tu Grecji ja nie czuję, w moim odbiorze to miasteczko włoskie, choć od ponad 100 lat rządzą już tu Grecy, ale włoskość została…dla mnie mało greckości, a tego szukam w Grecji…

Wracamy na nabrzeże
Obrazek

Obrazek

Koniec dnia…

Opuszczając parking wspominam Panu M. o jeszcze jednym miejscu, które chciałabym zobaczyć, a jest blisko i nie zajmie to nam dużo czasu…. Miejsce jest lekko podświetlone, więc z drogi je widać, ale trzeba odbić w boczne uliczki w okolicy Lidla i już jesteśmy…

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

Przed nami mały skwer wciśnięty między cmentarz a kościółek, który zamknięty jest wysoką skałą, a w tej skale wyrzeźbiony jest Lew… Pomnik został wyrzeźbiony w XIX w. przez niemieckiego rzeźbiarza, Christian Siegel, który wzorował się na duńskiej rzeźbie Lwa z Lucerny… Lew ma zamknięte oczy i śpi..całkiem inny obraz lwa niż Lew wenecki, który pokazuje swoją siłę….
Pod lwem znajduje się biała kamienna tablica w języku niemieckim, która informuje, że pomnik ten powstał na zamówienie Ludwika Bawarskiego, ojca Ottona, pierwszego króla Grecji, ku pamięci żołnierzy bawarskich, którzy zginęli podczas epidemii tyfusu w Nauplionie, która spustoszyła obszar między 1833 a 1834 r.

Wracamy do Tolo.
  
piekara
02.04.2023 13:22:15
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8069060
Od: 2016-4-24
piątek, 24.05.2019 – koniec lenistwa

Wstajemy jak na nas dość wcześnie, bo o 8 rano. Szybko się pakujemy (posiadanie tylko kabinówek znacznie tej proces przyśpiesza), śniadanie na balkonie z plątającym się kotem i półtorej godziny później już parkujemy przy plaży Tolo.
Obrazek

Myśleliśmy, aby podjechać na inną plażę, ale uznaliśmy, że w Tolo jest bardzo przyjemnie, a lepsze jest wrogiem dobre (zwłaszcza mając w głowie plażowanie koło Epidavrus) i nie będziemy kombinować…

Słońce grzeje dziś bardzo mocno, morze też jest cieplejsze, a i na plaży więcej osób. Widać też, że sezon tuż tuż, bo i coraz większa ilość leżaków pojawia się w naszej części plaży, pewnie po weekendzie nasz dziki skraj plaży będzie już maluuutki… Ale nas już tu nie będzie….
Obrazek

Obrazek

Korzystamy i z plaży, i słońca, i morza…ostatnie momenty lenistwa…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Około południa zbieramy się z plaży. Trochę krótko, ale jak chce się jeszcze coś zobaczyć to nie można wyjazdu przedłużać….
  
piekara
04.04.2023 19:35:54
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2306 #8069915
Od: 2016-4-24
piątek, 24.05.2019 – do zobaczenia Peloponezie

Jedziemy dobrze nam już znaną trasą…Na wysokości Myken pojawiają się chmury na niebie i niestety towarzyszą nam przy kolejnym punkcie naszej trasy… Ponownie jesteśmy nad Kanałem Korynckim i ponownie nie ma błękitów….
Obrazek

Obrazek

Cóż zrobić… będzie trzeba tu wrócić pan zielony do trzech razy sztuka pan zielony

Podsumowanie Pelopnezu
Opuszczamy Peloponez. Widzieliśmy tylko malutki jego fragment, nawet nie odważę się napisać, że wschodnią część zwiedziliśmy, bo sporo ciekawych miejsc zostało tu do zobaczenia, choćby AgroKorynt, świątynia Hery koło Loutraki wręcz chodząca w morze, pobliskie groty i jezioro, wysepka Poros, Hydra czy wulkan Methana. Bardzo nam się na półwyspie (wyspie?) podobało i nawet niewiele brakowało, abyśmy ponownie w okolicy wylądowali, ale inaczej wyszło…przyszedł covid i trzeba było zmienić plany… Na pewno jeszcze tu dotrzemy….
Numerem jeden jest dla mnie teatr w Epidavros, rozczarowanie to Mykeny, choć miejsce dla mnie ratuje muzeum, inaczej byłoby totalne rozczarowanie. Nie można ominąć tu największego miasta w okolicy – Nauplion – na mnie nie zrobiło większego wrażenia, nie pasuje mi ono całkiem do Grecji, jest zbyt włoskie, wymuskane, uporządkowane, ma swój klimat, ale nie grecki, a ja jadę do Grecji po greckość…..
  
Electra21.11.2024 13:17:54
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 3 / 4>>>    strony: 12[3]4

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GRECJA TURYSTYCZNIE-WASZE RELACJE Z PODROZY » PELOPONEZ LENIWIE, ATENY INTENSYWNIE…

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny